Kocioł kondensacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Kocioł kondensacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie gazowe to obecnie jedno z najtańszych możliwych rozwiązań, które cechuje się nie tylko niskim kosztem inwestycyjnym, ale także eksploatacyjnym. Ponadto instalacja zapewnia też automatyczną pracę oraz czyste pomieszczenia bez charakterystycznych dla kotłowni stałopalnych pyłów i sadzy. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży kotłów gazowych to kotły kondensacyjne. Co warto o nich wiedzieć? Czym różnią się poszczególne modele? Jakie urządzenie wybrać do Twojego domu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa kocioł kondensacyjny,
  • dlaczego odpowiednia budowa kotła jest ważna,
  • czy zamknięta komora spalania zapewnia bezpieczeństwo,
  • jakie są rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych,
  • czym wyróżnia się nowoczesny kocioł kondensacyjny.

Kocioł kondensacyjny – zasada działania

Kotły gazowe kondensacyjne względem urządzeń niekondensacyjnych wyróżnia wyższa sprawność. Oznacza to, że przeważa stosunek energii cieplnej użytecznej, wytwarzanej przez kocioł do ilości energii dostarczonej do kotła wraz z paliwem. Kocioł kondensacyjny potrafi jednak odzyskać także tzw. ciepło utajone, związane nie z energią doprowadzoną wraz z paliwem, lecz z energią przemiany fazowej wody. Wykroplenie pary wodnej, stanowi jeden z produktów reakcji spalania gazu skutkuje odzyskiem energii i jednoczesnym schłodzeniem spalin. Dzięki temu kotły gazowe kondensacyjne pozyskują ok. 11% więcej energii cieplnej w odniesieniu do tej samej ilości spalonego gazu. Niższa temperatura spalin opuszczających kocioł to także większa oszczędność energii, która pozwoli zredukować tzw. straty kominowe.

Kotły kondensacyjne – odpowiednia budowa to podstawa

Już wiesz, jak działa kocioł kondensacyjny. Pora skupić się na jego budowie, która jest równie ważna. W przypadku kotła kondensacyjnego ciecz wykraplająca się w jego wnętrzu lub w przewodzie spalinowym nie stanowi już problemu technicznego – to proces jak najbardziej pożądany. Ta zmiana wymusiła na producentach istotne modyfikacje w budowie samego urządzenia, ponieważ ciecz wykraplająca się na jego wymienniku posiada kwaśny odczyn pH, wynoszący od 3,5 do 5,5. Eksploatacja tradycyjnego kotła w takich warunkach skończyłaby się poważnym uszkodzeniem.

Kotły kondensacyjne produkowane są z materiałów odpornych na działanie kondensatu. Dlatego też do budowy wymienników wykorzystuje się stal szlachetną lub specjalistyczne stopy aluminium. Powstawanie skroplin związane jest z koniecznością ich odprowadzenia do systemu kanalizacji. To ważny wymóg, który należy zawsze uwzględnić na etapie planowania montażu kotła gazowego kondensacyjnego, szczególnie w budynkach modernizowanych. W przypadku niekorzystnej lokalizacji, poniżej instalacji kanalizacyjnej znajdującej się zwykle w piwnicy, konieczne może być zastosowanie niewielkiej pompki kondensatu. Pozwala ona na przepompowanie skroplin do punktu kanalizacyjnego zlokalizowanego powyżej urządzenia.

Zamknięta komora spalania – postaw na bezpieczeństwo

Zaletą kotłów kondensacyjnych, która wpływa istotnie na bezpieczeństwo eksploatacji jest fakt, że podczas pracy nie pobierają powietrza do spalania z wnętrza budynku. W tym przypadku pobór powietrza realizowany jest za pomocą osobnego przewodu. Zwykle wraz z rurą spalinową przybiera on postać jednego, współosiowego przewodu powietrzno-spalinowego. Brak odpowiedniej ilości powietrza do spalania to częsty problem związany z eksploatacją urządzeń z otwartą komorą spalania. Niepełne spalanie węglowodorów może prowadzić do powstawania niebezpiecznego tlenku węgla, a co za tym idzie ryzyka śmiertelnego zatrucia czadem. Kolejnym zagrożeniem takiej pracy jest możliwość powstania zjawiska odwróconego ciągu kominowego i kierowania spalin do wnętrza budynku.

Kotły kondensacyjne posiadają wentylator, który odpowiada zarówno za sprawne usuwanie spalin, jak i odpowiedni pobór powietrza. Ich zamknięta budowa zapewnia wyższy poziom separacji komory spalania od otoczenia, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa pracy. Układ kominowy zmieniany jest ze standardowego przewodu spalinowego podłączonego do kotłów z otwartą komorą spalania na przewód powietrzno-spalinowy. To częsta czynność realizowana przez ekipy instalacyjne.

Rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów gazowych kondensacyjnych. Poniżej znajdziesz kilka z nich, które zostały krótko omówione:

  • Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny to urządzenie służące wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń.
  • Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny pełni funkcję ogrzewania pomieszczeń oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową.
  • Kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem to urządzenie wyposażone w zasobnik na wodę, umożliwiający użytkownikom korzystanie z ciepłej wody w większej ilości.

Nowoczesny kocioł kondensacyjny – czym się wyróżnia?

Jak już zostało wspomniane na początku – większość dostępnych obecnie modeli kotłów to urządzenia kondensacyjne. Czy to oznacza, że wszystkie urządzenia są takie same? Zdecydowanie nie! Zgodnie ze starym powiedzeniem – diabeł tkwi w szczegółach. Zastosowanie nowatorskich rozwiązań technicznych to klucz do stworzenia produktu pozytywnie wyróżniającego się na tle konkurencji. Marka Saunier Duval od lat wychodzi z takiego założenia, a najnowszym zwieńczeniem tej idei jest technologia IsoDyn3 wykorzystana w kotłach gazowych kondensacyjnych Isofast/Isotwin Condens.

Kocioł kondensacyjny IsoFast/ IsoTwin Condens umieszczony w kuchni

Kocioł kondensacyjny IsoFast/ IsoTwin Condens umieszczony w kuchni

Kotły z serii Isofast oraz Isotwin Condens to kompaktowe urządzenia wiszące wyposażone we wbudowany zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany z trwałej stali nierdzewnej o pojemności 21 lub 42 litrów. Przy tak niedużej objętości kotły kondensacyjne zapewniają wysoki komfort dzięki zastosowaniu technologii ładowania warstwowego.

IsoDyn3 to inteligentna funkcja polegająca na analizowaniu codziennych nawyków użytkownika w zakresie korzystania z ciepłej wody. Za sprawą tej opcji kocioł kondensacyjny nie ładuje zasobnika w okresach braku poboru na przykład w nocy. Jednocześnie zapewnia on wysoki komfort oraz krótki czas ponownego podgrzania wody. W ciągu 10 min Isotwin Condens T31-CS/1 może zapewnić pobranie nawet 210 litrów ciepłej wody o temperaturze 40°C. Aby mieć znowu dostęp do tak dużej ilości c.w.u., wystarczy zaledwie około 5 min na regenerację zładu wody.

Oprócz tego kotły gazowe kondensacyjne Isofast oraz Isotwin Condens umożliwiają podłączenie instalacji cyrkulacji, dzięki której ciepła woda dostępna jest tuż po otwarciu baterii. Nie ma konieczności oczekiwania na spłynięcie zimnej, ostygłej w rurociągu wody.

Nie zwlekaj! Zapoznaj się z ofertą dostępnych kotłów gazowych kondensacyjnych marki Saunier Duval bezpośrednio na stronie producenta.

#Artykuł sponsorowany


Polecane

Dom i Ogród

Niebanalne płytki ze starej cegły – wnętrze, o którym naprawdę marzysz

Każdy człowiek marzy o tym, by jego dom albo mieszkanie było przytulnym oraz komfortowym wnętrzem – w każdym calu. Z pewnością warto więc szukać tutaj niebanalnych rozwiązań technicznych oraz wyposażeniowych,

Dom i Ogród

Czym się kierować wybierając okna do domu?

Kupno okien to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy domu. W ogromnym stopniu wpływają one na komfort mieszkania, samopoczucie domowników, a także koszty związane z ogrzewaniem. Co za tym idzie

Porady

Kiedy wynająć biuro konstrukcyjne?

Inwestorzy, którzy planują rozpocząć budowę np. obiektów użyteczności publicznej czy obiektów przemysłowych mogą zatrudnić do współpracy biuro konstrukcyjne. Składa się ono z inżynierów budownictwa, którzy zajmują się projektowaniem różnego rodzaju

Dom i Ogród

Jak dbać o żaluzje aluminiowe?

Żaluzje wykonane z aluminium wciąż cieszą się popularnością, co wynika z ich niezawodności i komfortowego użytkowania. Jednocześnie są one dość odporne na uszkodzenia, a samo czyszczenie nie stanowi szczególnego problemu.

Dom i Ogród

Na czym polega oprysk chemiczny i czym się różni od innych metod w usuwaniu pluskiew

Kiedy jakiekolwiek owady pojawią się w domu czy dowolnym innym obiekcie, ich obecność jest tam niepożądana. Natomiast pluskwy należą do najbardziej uciążliwych insektów, których w dodatku niezwykle trudno się pozbyć.

Porady

Zakup mebli ogrodowych po sezonie: czy to się rzeczywiście opłaca?

Niewiele osób wie, że meble ogrodowe można kupić po sezonie w bardzo atrakcyjnych cenach. Czy jednak rzeczywiście jest to opłacalne? Najważniejsze jest to, aby dokładnie przemyśleć, jakie meble potrzebujemy oraz