Zielony trawnik jest marzeniem wielu osób. Aby jednak prezentował się on pięknie, konieczne jest pamiętanie o zasadach jego pielęgnacji i siania. Kiedy najlepiej jest siać trawę, by rosła bujnie i nie uległa szkodliwym warunkom atmosferycznym?

Okresy, w których warto siać trawę

Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na sanie trawy wiosną. Najlepszym momentem jest druga połowa kwietnia, kiedy to już nie ma tak silnych przymrozków. Trawę należy wysiewać maksymalnie do końca maja. W innym przypadku będzie ona zbyt młoda, by sprostać letnim upałom.

Drugim terminem wysiewu trawy jest natomiast wczesna jesień. Można zacząć cały proces już wtedy, gdy ustaną upały. Trzeba jednak zdążyć z wysiewem trawy do końca września. W innym przypadku rośliny będą narażone na działanie mrozów.

Teoretycznie trawę można siać też latem, jednak jest to ryzykowne. Okres ten pozwala na założenie trawnika tylko wtedy, gdy nie jest zbyt upalny. Siejąc trawę latem, trzeba pamiętać o jej regularnymi bardzo intensywnym podlewaniu. W innym przypadku może dojść do nadmiernego wysuszenia nasion.

Więcej o dobrych praktykach w pielęgnacji ogrodu można przeczytać tutaj: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/nawozenie-kwiatow-balkonowych.

Sianie trawy a pogoda

Nie można zapominać również o odpowiedniej pogodzie. Nie można siać trawy w trakcie przymrozków, a także w sytuacji, gdy chwilę temu padały ulewne deszcze. Lepiej wybierać słoneczne dni. Nadmiar wilgoci może bowiem powodować wymywanie nasion z gleby, a nawet ich gnicie. W trakcie słonecznych dni trawnik można podlać zraszaczem, samodzielnie dozując wodę.

Trzeba uważać także na siłę wiatru. W wietrzne dni może bowiem dojść do zwiewania niewielkich nasionek, przez co trawa będzie rosła nieregularnie, a nawet może trafić na sąsiadujące rabaty. Jeśli jednak nie masz możliwości wybrania innego terminu, wymieszaj nasiona trawy z piaskiem. Dzięki temu cała mieszanka będzie cięższa i mniej podatna na działanie wiatru.

#Artykuł sponsorowany