Niewielu rzeczy daje tak wiele radości jak urządzanie własnego mieszkania. Każdy może stworzyć unikatowy klimat, który będzie podkreślał jego osobowość. Jednym z trendów, który cieszy się ostatnio dużą popularnością, jest styl retro. To połączenie charakterystycznych dla lat 50. i 60. elementów wystroju z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jak stworzyć perfekcyjną aranżację w tym stylu?

Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl, gdy słyszy się o stylu retro, to kolorowe meble i akcesoria. Originalne, często nietypowe modele mebli kuchennych, lamp, krzeseł czy sof stanowią podstawę tego typu aranżacji. Nie oznacza to jednak, że każdy element wystroju musi pochodzić z tej samej epoki. Ważne, aby całość prezentowała jednolity styl i atmosferę.

Warto postawić na uniwersalne rozwiązania, które będą pasowały do większości mebli. Dobrym wyborem jest na przykład biała kuchnia ze szkłem i chromem. Świetnie sprawdzą się również ciemne drewniane podłogi i ściany pomalowane na jasny kolor. Warto pamiętać, że elementy dekoracyjne mają tu ogromne znaczenie. W aranżacji retro nie mogą więc zabraknąć kolorowych dodatków, takich jak zasłony, dywan czy ręczniki kąpielowe.

Wbrew pozorom, stworzenie tego typu aranżacji nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Podstawą jest dobry dobór mebli i dodatków. Warto pamiętać, że każdy element powinien być dopasowany kolorystycznie i stylistycznie do całości. Dzięki temu uda się stworzyć unikatową atmosferę, która będzie się wyróżniała na tle innych.

Zalety mieszkań w stylu retro

1. Do życia w stylu retro potrzebujemy mniej przestrzeni, a to dlatego, że takie mieszkanie wypełnia się raczej drobiazgami. Można więc szukać mniejszego domu, dzięki czemu zwykle jest tańszy w utrzymaniu.

2. Kolekcjonowanie drobiazgów daje większą frajdę niż kupowanie drogich mebli, a na dodatek taka kolekcja przyciąga wzrok wyższymi stopniami estetycznego zadowolenia niż ta sama ilość pustych ścian.

3. Wiele rzeczy w stylu retro jest ręcznie robionych i ma większą wartość niż produkty masowe.

4. Retro inspiruje do życia ekologicznie i dbania o środowisko. Pamiętajmy, że rzeczy z recyklingu są zawsze w modzie!