5 rzeczy, o które musisz zadbać, wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania

5 rzeczy, o które musisz zadbać, wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania

Po długich poszukiwaniach w końcu udało Ci się znaleźć idealne mieszkanie na wynajem? Opłaty są niskie, lokalizacja atrakcyjna, a właściciel chce przekazać Ci klucze choćby zaraz? Nie podejmuj decyzji pochopnie, ponieważ może ona Cię słono kosztować finansowo i psychicznie. Co zrobić, zanim się wprowadzisz? Oto 5 rzeczy, o których musisz pamiętać na start.

 1. Ustal zasady najmu mieszkania

  To, że ktoś chce Ci wynająć mieszkanie, nie oznacza, że jest to dla Ciebie atrakcyjne rozwiązanie. Dlatego najpierw ustal zasady najmu nieruchomości. Oczywiście wiele z nich jest regulowanych przez przepisy prawa, ale nie wszystkie. Wśród tych, które należy ustalić indywidualnie, są np.:

  • warunki płatności, czyli metody przekazywania płatności (gotówka czy przelew), wysokość opłat, a także termin ich regulowania,
  • wysokość kaucji,
  • sposób płacenia za rachunki za media – czy robi to właściciel, czy najemca,
  • czas trwania umowy,
  • okres wypowiedzenia – jest on istotny, zwłaszcza jeśli zawierasz umowę na czas określony. Jeśli nie wskażesz, ile masz czasu na wyprowadzkę, stracisz możliwość zerwania umowy najmu przed jej zakończeniem.

   Ustalenie zasad korzystania z mieszkania jest bardzo istotne. To pozwoli Ci uniknąć konfliktów z właścicielem.

 2. Podpisz umowę najmu

  Nie wynajmuj mieszkania bez podpisania umowy. Ten dokument:

  • jasno określa warunki korzystania z nieruchomości,
  • chroni Cię np. przed bezprawnym wyrzuceniem z lokalu przez właściciela.

  Jednocześnie pamiętaj, aby przed podpisaniem tego dokumentu dokładnie go przeczytać. To najlepszy sposób na to, żeby wykluczyć wszelkie błędy i upewnić się, że np. prawidłowo określono wysokość opłat.

  Co ważne, osoby zainteresowane najem instytucjonalnym muszą nie tylko podpisać umowę, ale także sporządzić oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Jest to jeden z wymogów firm takich jak PFR Nieruchomości, które oferują mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka to miejsce, gdzie powstaje najnowsze osiedle tego podmiotu. Pamiętaj, że bez aktu notarialnego umowa najmu będzie nieważna.

 3. Zrób dokumentację fotograficzną stanu mieszkania

  Sporządzenie dokładnej dokumentacji zdjęciowej nieruchomości pozwoli Ci uniknąć kłopotów przy wyprowadzce z lokalu i ubieganiu się o zwrot kaucji. Na podstawie fotografii z łatwością wskażesz pierwotny stan mieszkania i określisz, za jakie szkody odpowiadasz.

 4. Przygotuj pieniądze na czynsz i kaucję

  Po podpisaniu dokumentów na wynajem mieszkania trzeba wpłacić nie tylko czynsz, ale także kaucję. Stanowi ona zabezpieczenie dla właściciela na wypadek wystąpienia różnych usterek czy uszkodzeń. Warto pamiętać, że niektórzy wynajmujący chcą, aby uregulować powyższe opłaty przy przekazywaniu kluczy. Dlatego wcześniej przygotuj potrzebną sumę.

 5. Zmień adres do korespondencji w instytucjach

  Gdy przeniesiesz wszystkie swoje rzeczy do wynajmowanego mieszkania, zmień adres do korespondencji. Zrób to m.in. w bankach, ZUS, urzędzie skarbowym, zakładzie ubezpieczeniowym, zakładzie pracy, klinikach medycznych, a także u operatora telefonii komórkowej. Jeśli prenumerujesz jakieś czasopismo lub często robisz zakupy w internecie, nie zapomnij również podać nowego adresu wysyłki.

  Po wynajmie mieszkania czeka Cię nieco formalności. Jednak radość z nowego lokalu z pewnością wynagrodzi Ci ten trud.

   

#Artykuł sponsorowany


Polecane

Dom i Ogród

O czym nie możesz zapomnieć podczas urządzania gabinetu?

Projektowaniu przestrzeni gabinetowej warto poświęcić kilka chwil. Ma to być miejsce, które będzie sprzyjało kreatywnemu myśleniu i pracy, ale jednocześnie będzie również doskonale się prezentować, stanowiąc wizytówkę dla klientów. Podpowiadamy,

Dom i Ogród

Jakie są najlepsze okna w Polsce? Czyli innowacyjne rozwiązania od firmy Domel

Współczesne systemy okienno-drzwiowe znacząco różnią się od tych, które produkowano w ubiegłym stuleciu. Wytwarza się je przy użyciu zaawansowanych technologii oraz zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Jakie są najlepsze okna? Przede

Dom i Ogród

Na czym polega oprysk chemiczny i czym się różni od innych metod w usuwaniu pluskiew

Kiedy jakiekolwiek owady pojawią się w domu czy dowolnym innym obiekcie, ich obecność jest tam niepożądana. Natomiast pluskwy należą do najbardziej uciążliwych insektów, których w dodatku niezwykle trudno się pozbyć.

Dom i Ogród

Bramy Hormann – dlaczego warto?

Hormann to marka bram i drzwi. Na polskim rynku od lat jest bardzo dobrze znana. Jednak czy rzeczywiście bramy Hormann są godne polecenia? Co wyróżnia ofertę tego producenta? W poniższym

Dom i Ogród

Firany w domowych aranżacjach – jak dokonać właściwego wyboru?

Różnorodność akcesoriów i dodatków w mieszkalnych aranżacjach nie tylko zapewnia satysfakcję domownikom, ale również podnosi prestiż w oczach odwiedzających gości. Ciekawym pomysłem na odświeżenie klimatu wnętrz wydają się stylowe firany,

Dom i Ogród

Jak ciąć beton – sprawdzone techniki

Obecnie beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Nic w tym dziwnego, jest niezwykle twardy i trwały. Doskonale sprawdza się między innymi jako materiał na fundamenty. Jednak aby wykorzystać beton,