5 rzeczy, o które musisz zadbać, wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania
Po długich poszukiwaniach w końcu udało Ci się znaleźć idealne mieszkanie na wynajem? Opłaty są niskie, lokalizacja atrakcyjna, a właściciel chce przekazać Ci klucze choćby zaraz? Nie podejmuj decyzji pochopnie, ponieważ może ona Cię słono kosztować finansowo i psychicznie. Co zrobić, zanim się wprowadzisz? Oto 5 rzeczy, o których musisz pamiętać na start.
-
Ustal zasady najmu mieszkania
To, że ktoś chce Ci wynająć mieszkanie, nie oznacza, że jest to dla Ciebie atrakcyjne rozwiązanie. Dlatego najpierw ustal zasady najmu nieruchomości. Oczywiście wiele z nich jest regulowanych przez przepisy prawa, ale nie wszystkie. Wśród tych, które należy ustalić indywidualnie, są np.:
- warunki płatności, czyli metody przekazywania płatności (gotówka czy przelew), wysokość opłat, a także termin ich regulowania,
- wysokość kaucji,
- sposób płacenia za rachunki za media – czy robi to właściciel, czy najemca,
- czas trwania umowy,
- okres wypowiedzenia – jest on istotny, zwłaszcza jeśli zawierasz umowę na czas określony. Jeśli nie wskażesz, ile masz czasu na wyprowadzkę, stracisz możliwość zerwania umowy najmu przed jej zakończeniem.
Ustalenie zasad korzystania z mieszkania jest bardzo istotne. To pozwoli Ci uniknąć konfliktów z właścicielem.
-
Podpisz umowę najmu
Nie wynajmuj mieszkania bez podpisania umowy. Ten dokument:
- jasno określa warunki korzystania z nieruchomości,
- chroni Cię np. przed bezprawnym wyrzuceniem z lokalu przez właściciela.
Jednocześnie pamiętaj, aby przed podpisaniem tego dokumentu dokładnie go przeczytać. To najlepszy sposób na to, żeby wykluczyć wszelkie błędy i upewnić się, że np. prawidłowo określono wysokość opłat.
Co ważne, osoby zainteresowane najem instytucjonalnym muszą nie tylko podpisać umowę, ale także sporządzić oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Jest to jeden z wymogów firm takich jak PFR Nieruchomości, które oferują mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka to miejsce, gdzie powstaje najnowsze osiedle tego podmiotu. Pamiętaj, że bez aktu notarialnego umowa najmu będzie nieważna.
-
Zrób dokumentację fotograficzną stanu mieszkania
Sporządzenie dokładnej dokumentacji zdjęciowej nieruchomości pozwoli Ci uniknąć kłopotów przy wyprowadzce z lokalu i ubieganiu się o zwrot kaucji. Na podstawie fotografii z łatwością wskażesz pierwotny stan mieszkania i określisz, za jakie szkody odpowiadasz.
-
Przygotuj pieniądze na czynsz i kaucję
Po podpisaniu dokumentów na wynajem mieszkania trzeba wpłacić nie tylko czynsz, ale także kaucję. Stanowi ona zabezpieczenie dla właściciela na wypadek wystąpienia różnych usterek czy uszkodzeń. Warto pamiętać, że niektórzy wynajmujący chcą, aby uregulować powyższe opłaty przy przekazywaniu kluczy. Dlatego wcześniej przygotuj potrzebną sumę.
-
Zmień adres do korespondencji w instytucjach
Gdy przeniesiesz wszystkie swoje rzeczy do wynajmowanego mieszkania, zmień adres do korespondencji. Zrób to m.in. w bankach, ZUS, urzędzie skarbowym, zakładzie ubezpieczeniowym, zakładzie pracy, klinikach medycznych, a także u operatora telefonii komórkowej. Jeśli prenumerujesz jakieś czasopismo lub często robisz zakupy w internecie, nie zapomnij również podać nowego adresu wysyłki.
Po wynajmie mieszkania czeka Cię nieco formalności. Jednak radość z nowego lokalu z pewnością wynagrodzi Ci ten trud.