5 rzeczy, o które musisz zadbać, wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania
25 stycznia 2023 Artykuł sponsorowany

5 rzeczy, o które musisz zadbać, wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania

Po długich poszukiwaniach w końcu udało Ci się znaleźć idealne mieszkanie na wynajem? Opłaty są niskie, lokalizacja atrakcyjna, a właściciel chce przekazać Ci klucze choćby zaraz? Nie podejmuj decyzji pochopnie, ponieważ może ona Cię słono kosztować finansowo i psychicznie. Co zrobić, zanim się wprowadzisz? Oto 5 rzeczy, o których musisz pamiętać na start.

 1. Ustal zasady najmu mieszkania

  To, że ktoś chce Ci wynająć mieszkanie, nie oznacza, że jest to dla Ciebie atrakcyjne rozwiązanie. Dlatego najpierw ustal zasady najmu nieruchomości. Oczywiście wiele z nich jest regulowanych przez przepisy prawa, ale nie wszystkie. Wśród tych, które należy ustalić indywidualnie, są np.:

  • warunki płatności, czyli metody przekazywania płatności (gotówka czy przelew), wysokość opłat, a także termin ich regulowania,
  • wysokość kaucji,
  • sposób płacenia za rachunki za media – czy robi to właściciel, czy najemca,
  • czas trwania umowy,
  • okres wypowiedzenia – jest on istotny, zwłaszcza jeśli zawierasz umowę na czas określony. Jeśli nie wskażesz, ile masz czasu na wyprowadzkę, stracisz możliwość zerwania umowy najmu przed jej zakończeniem.

   Ustalenie zasad korzystania z mieszkania jest bardzo istotne. To pozwoli Ci uniknąć konfliktów z właścicielem.

 2. Podpisz umowę najmu

  Nie wynajmuj mieszkania bez podpisania umowy. Ten dokument:

  • jasno określa warunki korzystania z nieruchomości,
  • chroni Cię np. przed bezprawnym wyrzuceniem z lokalu przez właściciela.

  Jednocześnie pamiętaj, aby przed podpisaniem tego dokumentu dokładnie go przeczytać. To najlepszy sposób na to, żeby wykluczyć wszelkie błędy i upewnić się, że np. prawidłowo określono wysokość opłat.

  Co ważne, osoby zainteresowane najem instytucjonalnym muszą nie tylko podpisać umowę, ale także sporządzić oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Jest to jeden z wymogów firm takich jak PFR Nieruchomości, które oferują mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka to miejsce, gdzie powstaje najnowsze osiedle tego podmiotu. Pamiętaj, że bez aktu notarialnego umowa najmu będzie nieważna.

 3. Zrób dokumentację fotograficzną stanu mieszkania

  Sporządzenie dokładnej dokumentacji zdjęciowej nieruchomości pozwoli Ci uniknąć kłopotów przy wyprowadzce z lokalu i ubieganiu się o zwrot kaucji. Na podstawie fotografii z łatwością wskażesz pierwotny stan mieszkania i określisz, za jakie szkody odpowiadasz.

 4. Przygotuj pieniądze na czynsz i kaucję

  Po podpisaniu dokumentów na wynajem mieszkania trzeba wpłacić nie tylko czynsz, ale także kaucję. Stanowi ona zabezpieczenie dla właściciela na wypadek wystąpienia różnych usterek czy uszkodzeń. Warto pamiętać, że niektórzy wynajmujący chcą, aby uregulować powyższe opłaty przy przekazywaniu kluczy. Dlatego wcześniej przygotuj potrzebną sumę.

 5. Zmień adres do korespondencji w instytucjach

  Gdy przeniesiesz wszystkie swoje rzeczy do wynajmowanego mieszkania, zmień adres do korespondencji. Zrób to m.in. w bankach, ZUS, urzędzie skarbowym, zakładzie ubezpieczeniowym, zakładzie pracy, klinikach medycznych, a także u operatora telefonii komórkowej. Jeśli prenumerujesz jakieś czasopismo lub często robisz zakupy w internecie, nie zapomnij również podać nowego adresu wysyłki.

  Po wynajmie mieszkania czeka Cię nieco formalności. Jednak radość z nowego lokalu z pewnością wynagrodzi Ci ten trud.

   Polecane

Dom i Ogród

Ekspertyzy techniczne konstrukcji budowlanych

Ekspertyza techniczna budynku to ocena stanu rzeczywistego obiektu, którą przeprowadza się na podstawie dokumentacji oraz oględzin. Zadanie to wykonuje upoważniona osoba, która może samodzielnie pełnić funkcję techniczną w budownictwie, czyli

Dom i Ogród

Jakie są zalety współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji?

Na współpracę z generalnym wykonawcą budowlanym decyduje się coraz więcej inwestorów. Jest to związane przede wszystkim z wygodą i skutecznością takiego rozwiązania, a także z obniżeniem kosztów inwestycyjnych i realizacją

Dom i Ogród

Mieszkanie w stylu retro

Niewielu rzeczy daje tak wiele radości jak urządzanie własnego mieszkania. Każdy może stworzyć unikatowy klimat, który będzie podkreślał jego osobowość. Jednym z trendów, który cieszy się ostatnio dużą popularnością, jest

Dom i Ogród

Co możesz zrobić przy użyciu sterowania przez Wi-Fi?

Czy w dzisiejszych czasach możemy ułatwić sobie życie w tak prozaicznych czynnościach, jak otwieranie bramy wjazdowej czy włączenie światła? Tak, a co więcej, jest to możliwe dzięki sterowaniu przez Wi-Fi.

Dom i Ogród

Najdroższe domy na świecie

Najdroższe domy na świecie to nie tylko wielkie luksusowe posiadłości. To także unikatowe konstrukcje, które są w stanie wycenione na setki milionów dolarów. Wśród najdroższych domów na świecie znajdują się

Dom i Ogród

W których krajach klimatyzacja domowa jest wymagana?

Klimatyzacja jest w naszym kraju wciąż traktowana jako udogodnienie. Wielu osobom kojarzy się nawet z luksusem lub niepotrzebnym zbytkiem. Można jednak zauważyć, że coraz częściej montuje się ją w domach