Zakup mieszkania to jedna z największych inwestycji, jaka czeka Cię w prywatnym życiu. Nic dziwnego, że wiąże się z wieloma emocjami. Jednak zanim rzucisz się w wir świętowania nabycia nieruchomości, warto dowiedzieć się, jakie czekają Cię obowiązki. Gdy staniesz się jej właścicielem, powinieneś dopełnić jeszcze wielu formalności. Sprawdź, co trzeba zrobić.

Zgłoszenie nabycia mieszkania do urzędu skarbowego

Pierwsze kroki po nabyciu nieruchomości należy skierować do urzędu skarbowego, aby zgłosić fakt nabycia mieszkania. Jeśli kupujesz lokal z rynku wtórnego, zostaniesz zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Może się tym zająć także notariusz po sporządzeniu aktu notarialnego.

Inwestujesz w nowe mieszkania? Wrocław to miejsce, gdzie powstaje wiele ciekawych inwestycji deweloperów. Jeśli zdecydujesz się na zakup jednego z nich, zapłacisz podatek VAT. Jest on wliczony w cenę lokalu i odprowadza go firma, więc Ty nie musisz nic dodatkowo płacić.

Zgłoszenie nabycia mieszkania do gminy

W ciągu 14 dni od nabycia lokalu należy przesłać do gminy druk IN–1, czyli informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Na podstawie zamieszczonych tam danych urząd obliczy wysokość podatku od mieszkania, który trzeba płacić raz do roku.

Dokonanie wpisu hipoteki

Jeśli kupiłeś nieruchomość na kredyt hipoteczny, trzeba skierować prośbę do sądu rejonowego o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. Jest to niezbędne, aby bank przestał pobierać od Ciebie kosztowne ubezpieczenie pomostowe.

Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego

Zawarłeś umowę z deweloperem, zanim jeszcze rozpoczął budowę? Kiedy mieszkanie będzie gotowe do oddania, trzeba sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Wykonuje się go na podstawie oględzin nieruchomości. Jeśli wszystko jest wykonane prawidłowo, otrzymasz klucze do swojego lokalu.

Aktualizacja umów z dostawcami mediów

Na koniec trzeba zaktualizować umowy z dostawcami mediów. Dzięki temu będziesz mógł rozliczyć się z deweloperem i zaczniesz dostawać rachunki na swoje nazwisko.

Nabycie nieruchomości to wydarzenie, które – choć jest najczęściej spełnieniem marzeń – wiąże się z wieloma obowiązkami. Pamiętaj o nich.

#Artykuł sponsorowany