Awaria uniemożliwiająca dalsze kontynuowanie jazdy jest domeną nie tylko starych i wysłużonych pojazdów, ale również nowych samochodów. Taka usterka może zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu każdy kierowca powinien znać zasady dotyczące holowania auta. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo kierowcy pojazdu holowanego, holującego i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Holowanie pojazdu – zasady i ograniczenia

Na początku należy wspomnieć o ograniczeniach prędkości dotyczących holowania. Gdy pojazd holujący i holowany porusza się w obrębie terenu zabudowanego, ich prędkość nie może przekraczać 30 km/h. Z kolei poza obszarem zabudowanym nie mogą poruszać się szybciej niż 60 km/h. Holowanie dzielimy na dwie grupy. Pierwsza z nich to tak zwane holowanie luźne. Wykorzystujemy je wyłącznie wówczas, gdy układ hamulcowy w pojeździe holowanym jest całkowicie sprawny. Połączenie między autami musi zawierać się w zakresie od 4 m do 6 m. Druga grupa, czyli hol sztywny jest stosowany w sytuacji, w której układ hamulcowy w pojeździe holowanym jest całkowicie lub częściowo niesprawny.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W trakcie opisywanego manewru auto holowane musi mieć włączone światła pozycyjne, natomiast pojazd holujący światła mijania. Niestety wielu kierowców nadal używa świateł awaryjnych, a nie powinno. Warto również zaznaczyć, że holowanie na autostradzie jest możliwe wyłącznie przez uprawnione służby. Pod żadnym pozorem nie można wykonywać tego manewru samodzielnie. W przypadku sztywnego lub luźnego holu, pojazdy muszą być połączone ze sobą w taki sposób, aby przypadkowe rozłączenie nie było możliwe. Kolejną istotną kwestią jest oznakowanie obu aut. Pojazd holowany musi być oznaczony za pomocą trójkąta ostrzegawczego, który należy umieścić na zewnątrz pojazdu (lewa strona nadwozia, część tylna). Dodatkowo, połączenie musi być oznakowane żółtą lub czerwoną chorągiewką lub pasami (biało-czerwonymi). W trakcie całego manewru kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Holowanie Luboń – zapraszamy po więcej informacji.

#Artykuł sponsorowany