Dalekowzroczność nazywana również nadwzrocznością to obok krótkowzroczności najczęściej występująca wada wzroku.

Na czym polega dalekowzroczność?

Podstawowym objawem są problemy z widzeniem z bliska. Dalekowidz doskonale widzi przedmioty z dalszej odległości, natomiast ma problemy na przykład z czytaniem drobnego druku. Dodatkowym objawem dalekowzroczności może być zmęczenie wzroku, co niesłusznie uważa się za objaw długiej pracy przy komputerze. Przyczyny dalekowzroczności są genetyczne, dlatego też wada ta często występuje już u małych dzieci. Dalekowzroczność bezpośrednio polega na ogniskowaniu obrazu za siatkówką oka co spowodowane jest zbyt płaską gałką oczną. Zupełnie inne są przyczyny dalekowzroczności u osób starszych. W niewielkim stopniu wada ta dotyka wszystkich ludzi, a zmiany stopniowo rozpoczynają się po czterdziestym roku życia.

Jak leczy się dalekowzroczność?

Całkowicie wyleczyć z dalekowzroczności może tylko zabieg chirurgiczny, co zresztą też nie gwarantuje 100-procentowej redukcji wady. Przyczyny dalekowzroczności koryguje się więc za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Nie powinno się robić tego na własną rękę. Tak zwane okulary do czytania oferowane w marketach, aptekach i drogeriach to tylko półśrodek. Niewłaściwie dobrane mogą spowodować pogłębianie się wady i zmęczenie wzroku. Mojepierwszesoczewki.pl to serwis stworzony dla tych, którzy twierdzą, że nie maja czasu na badania lekarskie i poszukiwanie odpowiednich okularów i soczewek. Po rejestracji w mojepierwszesoczewki.pl wszystko można załatwić podczas jednej wizyty. Badanie okulistyczne, dobór soczewek i ich zakup, a nawet krótkie szkolenie dotyczące ich używania. Każdy, kto zaczyna mieć problemy z widzeniem i stopniowo oddala książkę lub gazetę od oczu powinien zasięgnąć porady lekarza. Szczególnie należy zwrócić uwagę na najmłodszych, u których poprzez właściwe dobranie soczewek bądź okularów wada może się wydatnie zmniejszyć.

Czy dalekowidz może używać soczewek kontaktowych?

Tak jak w przypadku innych wad poza nielicznymi wyjątkami każdy może stosować soczewki kontaktowe bez względu na przyczyny dalekowzroczności. Zarówno młodsze osoby, a nawet dzieci pod warunkiem, że potrafią dochować właściwej higieny, a także osoby starsze, u których wada pojawiła się w dojrzałym wieku. Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne w użyciu i znacznie tańsze od okularów. Miesięczny koszt użytkowania dobrej jakości soczewek kontaktowych  oferowanych przez mojepierwszesoczewki.pl mieści się w kilkudziesięciu złotych.

#Artykuł sponsorowany