Dobra farba do grzejników może zupełnie odmienić zniszczone, stare kaloryfery lub po prostu dopasować ich wygląd do kolorystyki Twojego pokoju. Malowanie takich elementów jest niedrogim i łatwym zadaniem. Trzeba jednak podkreślić, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów pracy jest wybór odpowiedniej emalii. Farba do grzejników powinna wyróżniać się kilkoma istotnymi parametrami, zapewniającymi jej trwałość, bezpieczeństwo oraz świetny wygląd powstałej powłoki. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Czy farba do grzejników ogranicza efektywność grzania pomieszczeń?

Jedną z najczęściej występujących obaw przed malowaniem kaloryferów jest wątpliwość co do tego, czy warstwa farby nie ograniczy efektywności całego systemu ogrzewania. Trzeba rozprawić się z tym mitem. Emalia dedykowana grzejnikom w żaden sposób nie wpływa na ich funkcjonowanie. Nawet w starszych modelach większość ciepła jest rozprowadzana w drodze konwekcji, czyli przepływu powietrza od dołu do góry. Promieniowanie w bardzo niewielkim stopniu wpływa na temperaturę w pomieszczeniu, a dobrej jakości farba do grzejników dodatkowo nie ogranicza tego efektu.

Na wydajność kaloryferów najbardziej wpływa zastawianie ich innymi elementami wyposażenia, np. kanapą czy łóżkiem. Planując aranżację pomieszczenia zadbaj o to, by grzejnik nie był zasłonięty żadnym dużym przedmiotem. Nie zakładaj także na niego „ozdobnej” obudowy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając emalię do kaloryferów?

Szukając produktów do malowania grzejników sprawdź przede wszystkim, czy dana farba jest odporna na wysoką, zmieniającą się temperaturę. Kaloryfery mocno się nagrzewają, więc emalia musi mieć cechy, które sprawią, że powstała powłoka nie będzie pękać, żółknąć lub łuszczyć się pod wpływem ciepła. Większość dobrych emalii do metalu spełni te warunki.

Inną istotną cechą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jak wspominaliśmy – kaloryfery nie powinny być niczym zasłonięte. To sprawia, że są narażone na różnego rodzaju uderzenia i otarcia w codziennym użytkowaniu wnętrz. Dobrej jakości farba do grzejników będzie wysoce odporna na tego typu uszkodzenia, dzięki czemu zachowa swój doskonały wygląd przez długi czas.

Trzecim wyróżnikiem produktu dedykowanego malowaniu grzejników powinien być bezpieczny dla zdrowia skład. Mowa tutaj przede wszystkim o braku lotnych związków organicznych i innych szkodliwych substancji, wpływających negatywnie np. na alergików. Farba do kaloryfera musi odznaczać się neutralnym zapachem. Informacje o składzie i parametrach produktu do malowania znajdziesz zazwyczaj na jego opakowaniu. Zapoznaj się z nimi, by dokonać najlepszego możliwego wyboru.

#Artykuł sponsorowany